Skąd się biorą wilki?
Wilki żyją w grupach rodzinnych. Na czele grupy staje para wilków. Wilki łączą się w pary zwykle na całe życie. Para wiodąca (alfa) miewa potomstwo - zwykle co roku. Inne pary w stadzie zwykle nie posiadają potomstwa (choć i to się zdarza).
Ruja wilków trwa od grudnia do marca. W jednym sezonie po ciąży trwającej 60 - 65 dni w stadzie rodzi się jeden miot (od 4 do 7 młodych) szczeniąt. Poród i pológ odbywa się w wykopanej norze. Ich rodzicami są zwykle basior przewodzący stadu i związana z nim wadera. Młode w pierwszym okresie są slepe i głuche i są całkowicie zależne od opieki matki. Matka jest troskliwie karmiona przez całe stado. Jej potrzeby są ponad dwukrotnie większe niż w stanie normalnym. Po pierwszych 2-4 tygodniach mlode otwierają oczy i zaczynają uczyć się swojego życia przeszkadzając starszym. Młodymi opiekuje się całe stado. Podczas gdy większosć stada poluje, młodych pilnuje najprzód wadera a następnie 'dyżurny' wilk.
O ile w stadzie panuje scisła dyscyplina i hierarchia to młodym pozwala się na prawie wszystko co nie zagraża im lub bezpieczeństwu stada. Młode mogą spokojnie baraszkować i używać pilnujących ich starszych wilków do 'ćwiczeń' w sztuce polowania. Starsi z rezygnacją poddają sie temu reagując jedynie na co bardziej bolesne ataki. Podczas tych pierwszych miesięcy wytwarza się wsród młodych ich własna hierarchia wynikająca z siły i zręcznosci osobników. Młode są karmione początkowo przez waderę a następnie przez starsze osobniki stada.
Młode wilki rosną znacznie szybciej niż młode psy. Po pierwszym okresie wilki przenoszą się w nowe miejsce. Taki cykl przenosin powtarza się wielokrotnie i jest związany z poszukiwaniem zwierzyny. Zwykle wilki używają rokrocznie tych samych miejsc. Miejsce takie stanowi punkt spotkań i wypoczynku po polowaniach. Zwykle jest ono umieszczone obok strumienia lub zbiornika wodnego.
Po okresie 'niemowlęcym' przychodzi czas na poznawanie srodowiska i naukę walki o przeżycie. Młode wilki uczestniczą w polowaniach gdzie uczą się swojego prawdziwego życia. Powoli wchodzą w życie stada zdobywając w naturalny sposób pozycję w stadzie.
Wilki uzyskują zdolnosć do rozrodu już w wieku 2 lat jednak praktycznie zwykle uzyskują możliwosć spłodzenia potomstwa później. Częsć odchodzi od stada tuż po uzyskaniu 'pełnoletniosci' jednak reszta zostaje w stadzie rodzinnym gdzie wypracowuje sobie pozycję przewodnika stada często detronizując swoich rodziców.
Od początkowego okresu następuje silne emocjonalne związanie młodych wilków wilków ze stadem. Wytwarza się ono zwykle w czasie pierwszych pierwszych miesięcy życia. Stado dla wilka jest jego domem i w nim się realizuje. W nim otrzymuje wsparcie i opiekę. Dla niego bedzie walczył i polował. Związki między wilkami w stadzie są znacznie silniejsze niż między innymi zwierzętami stadnymi.