Problemy wilków

Zdjecie wyjacych wilkowWilki na dużych obszarach są zagrożone wyginięciem. Przyczyną tego stanu są zmiany w ich srodowisku naturalnym i zajmowanie coraz większych obszarów przez człowieka do celów gospodarczych. Do tego należy dodać masowe wybijanie wilków na terenach USA w ubiegłym wieku. W efekcie co najmniej jedna z ras - wilk bizoni jest już przeszłoscią. Ale nawet bez zabijania wilków przez ludzi wilk powoli staje się przeszłoscią.

Jako przykład takiego ginącego gatunku może posłużyć wilk etiopski (Canis simensis) który nie jest tępiony przez ludzi (odnotowano tylko pojedyńcze wypadki zabicia wilków przez tubulców a i te tylko ostatnio podczas wojny domowej). Abisynian wolf Wilk ten żyje w obszarach górskich Etiopii i żywi się głównie gryzoniami. Obecnie żyje ok. 500 osobników w kilkunastu grupach. Ich głównym wrogiem są choroby oraz mieszanie rasy z psami. Człowiek stara się im pomagać (np. przez programy ochronne i rozmnażania w srodowiskach zamkniętych) ale nie wiadomo czy ta pomoc uchroni je przed wyginięciem. Należy dodać że jest to ostatni gatunek wilka na terenie Afryki.

Innym przykładem jest gatunek podobny do wilka spotykany na terenie Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Boliwii (Chrysocyon brachyurus). Maned wolf - by Steve Young 1995 Żywi się on głównie owocami (Tak! to nie pomyłka;>) podobnymi do pomidorów, gryzoniami, królikami i insektami. Nie gardzi też kurczakami. Nie jest tępiony przez człowieka i nie ma wrogów w srodowisku naturalnym. Jest zagrożony przez zmiany w ekosystemie związane ze zmianą charakteru upraw na przemysłowe (nie żywią się soją tam obecnie uprawianą) oraz choroby i pasożyty. Żyje ich obecnie tylko 2000 osobników. Podejmowane obecnie są próby uratowania gatunku poprzez rozmnażania w srodowiskach zamkniętych ale jest to bardzo trudne w związku z chorobami i małą iloscią młodych w miocie.

Na terenie Ameryki Północnej wilk znajduje się pod ochroną (oprócz Alaski). W XIX wieku i na początku tego wieku wilk został wytępiony na większosci tetytorium USA. Pozostały jedynie niewielkie grupy które dzisiaj służą odrodzeniu gatunku. Oprócz tego prowadzone są też akcje hodowlane i reintrodukcji na obszarach chronionych (np. w Yelowstone).

Na miejscu wytępionego wilka pojawiają się kojoty (canis latrans) kojot - coyote - canis latransi inne drapieżniki. W przypadku powrotu wilka kojoty są tępione przez wilka i powstaje pewna równowaga między tymi gatunkami. Następuje też mieszanie między tymi gatunkami (co wedle niektórych doprowadziło do powstania wilka czerwonego).

Wilki meksykanskie znalazły się także na krawędzi zagłady. Tutaj swiadome działania człowieka zmierzają do odnowienia istnienia tego podgatunku w warunkach naturalnych. Mexican wolf (c) 1998 Don Titus Prowadzona jest hodowla pozostałych egzemplarzy tego podgatunku a ostatnio rozpoczęło się osiedlanie ich na terenie byłego poligonu wojskowego White Sands.

W Polsce wilki były tępione jako zagrożenie dla zwierzyny łownej jak i zwierząt gospodarczych. Obecnie na terenie Polski wilk jest objęty ochroną gatunkową za wyjątkiem województw krosnieńskiego, przemyskiego i suwalskiego. Jednak w pozostałych zdarzają się odstrzały wilka zarówno omyłkowe (wilk brany jest za zdziczałego psa) jak i na celowe odstrzały wilków atakujących zwierzęta hodowlane i domowe.  Dodatkowo wilki giną także w sidłach i wnykach kłusowników tak jak w znanym przypadku Rudej i Chytrej dwóch wader z Białowieży. Wybierane są też z gniazd młode wilki i zabijane. Trzeba mieć jedynie nadzieję iż uda się powstrzymać ten proceder...

(c) Adam Wairak patrz takze tekst  z GazWyb 275/97 z 26.11.97