Problemy wilków
Wilki na dużych obszarach są zagrożone wyginięciem. Przyczyną tego stanu są zmiany w ich srodowisku naturalnym i zajmowanie coraz większych obszarów przez człowieka do celów gospodarczych. Do tego należy dodać masowe wybijanie wilków na terenach USA w ubiegłym wieku. W efekcie co najmniej jedna z ras - wilk bizoni jest już przeszłoscią. Ale nawet bez zabijania wilków przez ludzi wilk powoli staje się przeszłoscią.
Jako przykład takiego ginącego gatunku może posłużyć wilk etiopski (Canis simensis) który nie jest tępiony przez ludzi (odnotowano tylko pojedyńcze wypadki zabicia wilków przez tubulców a i te tylko ostatnio podczas wojny domowej). Wilk ten żyje w obszarach górskich Etiopii i żywi się głównie gryzoniami. Obecnie żyje ok. 500 osobników w kilkunastu grupach. Ich głównym wrogiem są choroby oraz mieszanie rasy z psami. Człowiek stara się im pomagać (np. przez programy ochronne i rozmnażania w srodowiskach zamkniętych) ale nie wiadomo czy ta pomoc uchroni je przed wyginięciem. Należy dodać że jest to ostatni gatunek wilka na terenie Afryki.
Innym przykładem jest gatunek podobny do wilka spotykany na terenie Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Boliwii (Chrysocyon brachyurus). Żywi się on głównie owocami (Tak! to nie pomyłka;>) podobnymi do pomidorów, gryzoniami, królikami i insektami. Nie gardzi też kurczakami. Nie jest tępiony przez człowieka i nie ma wrogów w srodowisku naturalnym. Jest zagrożony przez zmiany w ekosystemie związane ze zmianą charakteru upraw na przemysłowe (nie żywią się soją tam obecnie uprawianą) oraz choroby i pasożyty. Żyje ich obecnie tylko 2000 osobników. Podejmowane obecnie są próby uratowania gatunku poprzez rozmnażania w srodowiskach zamkniętych ale jest to bardzo trudne w związku z chorobami i małą iloscią młodych w miocie.