Gatunek - Wilk

Wilk jest zwierzęciem należącym do rzędu drapieżnych (Carnivora) rodzina: psowate (Canidae) Wilkipodrodzina: psy (Caninae). Osiąga długosć do ok. 200 cm (od nosa do końca ogona), głowa i tułów 100 - 150 cm; ciężar 12 - 80 kg (typowo 40 - 50 kg). Wysokosć w kłębie wynosi do 90 cm. Samce są większe od samic o ok.20%. Cechami wyróżniającymi od psów są między innymi: szersza głowa, zaokrąglone i krótsze stojące uszy, szersze łapy, charakterystyczne (choć zmienne u osobników) umaszczenie. Długość życia: od 8 do 16 lat, w niewoli do 20 lat. Występuje w lasach, na równinach, pustyniach i w terenach górskich. Niektóre gatunki: Wilk szary (Canis lupus), Wilk płowy (wilk czerwony - Canis rufus).

Wilk szary zamieszkuje Azję oraz północne tereny Europy i Ameryki Północnej. Na wielu terenach został całkowicie wytępiony. Wymieranie wilka szarego związane jest z tworzeniem siedlisk ludzkich, która doprowadziła do znacznej redukcji wilczego środowiska. Wilk do przezycia potrzebuje terenu od 100 do 1000 km2. Tak komfortowe warunki wilk może dzisiaj mieć tylko na obszarze północym, nie zamieszkanym przez ludzi lub na słabo zaludnionych terenach azjatyckich. Wilk występuje jeszcze w Polsce, głownie na terenach południowo-wschodnich.

Wilk arktycznyWilk szary wytworzył kilka ras. Zaliczamy do nich wilka arktycznego (Canis lupus arctos) największego ze wszystkich ras, charakteryzującego się grubą, białą sierścią. Wilk stepowy (Canis lupus campestris) występuje w centralnej Azji, wilk leśny (Canis lupus lyacaon) jest smukły, a jego Wilksierść jest bledsza od wilków szarych. Najczęściej występującą odmianą jest wilk pospolity (Canis lupus lupus) występujący w lasach Europy Wschodniej i Skandynawii.

Wilk jest drapieżnikiem i do swojego życia potrzebuje średnio ok. 1.3kg mięsa (wraz z kośćmi i skórą) dziennie. W naturze żywi się drobnymi zwierzętami, ptakami, ale także (o ile warunki i liczność stada na to pozwala) dużymi zwierzętami takimi jak jelenie, łosie lub kiedyś bizony. W normalnych warunkach duży wilk z ras północnych może zjeść jednorazowo do 6.4kg - jednak jest to zwykle związane z kilkudniową głodówką. Uzupełnieniem jego diety są owoce i runo leśne. Ich system pokarmowy jest dopasowany do 'mięsnej' diety i różni się od tego który mają psy domowe.

Wilki potrafi posługiwać się symbolami. W stadzie posługuje się rytuałami. Komunikuje się w grupie poprzez pozy jak i poprzez odgłosy. Potrafi planować i organizować działania zespołowe. Może posługiwać się narzędziami.

W Polsce żyje prawdopodobnie 700 osobników wilka europejskiego (canis lupus lupus). Najwięcej wilków żyje w województwach krosnieńskim (ok.200), nowosądeckim (ok.140), suwalskim (ok.140), białostockim (ok.115), przemyskiem (ok.80), olsztynskim (ok.60) i bielskim (ok.40) ale wilki występujš także w niewielkiej liczbie na terenie innych województw.

Na swiecie najwięcej wilków żyje w Kanadzie (50 000) w Rosji (30 000) i na terenie Alaski (5-7 tys). W Europie najwięcej wilków żyje w Rumunii (ok.2500) ale wilk żyje też na terenie krajów nordyckich jak i Polski, Ukrainy, Słowacji, Włoch i innych krajów.